Uniwersytecka Galeria 113 Wydziału Sztuki UJD zaprasza

Uniwersytecka Galeria 113 Wydziału Sztuki UJD zaprasza do udziału w wystawie zatytułowanej „Plakat jako komentarz społeczny” autorstwa Tomka Czyżkowskiego

Czas trwania wystawy 5-30 kwietnia 2024 r.

Oficjalne otwarcie 5 kwietnia 2024 r., godz. 17.00
Kurator wystawy: dr hab Agnieszka Półrola, prof. UJD

W kwietniu 2024 roku, Uniwersytecka Galeria 113 Wydziału Sztuki UJD prezentuje wystawę „Plakat jako komentarz społeczny”, autorstwa Tomka Czyżkowskiego, projektanta graficznego pochodzącego z Częstochowy i wykształconego w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się projektowaniem form wizualnych oraz zarządzaniem procesami projektowymi, współpracując z branżami technologicznymi i IT. W swojej artystycznej praktyce, Czyżkowski koncentruje się na tematach społecznych i politycznych, wykorzystując plakat jako medium do wyrażania swoich przemyśleń i komentarzy na bieżące tematy.
Wystawa „Plakat jako komentarz społeczny”, której autorem jest Tomek Czyżkowski, odnosi się do lat 2021-2023, który był naznaczony szeregiem wydarzeń globalnych, wśród których znaczące miejsce zajmuje wojna w Ukrainie.
Prezentowane prace pokazują możliwości, jakie plakat oferuje jako medium komunikacji wizualnej i narzędzie społecznej interwencji. Plakat, w kontekście tej wystawy, wykracza poza tradycyjne postrzeganie jako narzędzia reklamowego lub informacyjnego. Staje się on platformą do wyrażania i rozpowszechniania komentarza na tematy trudne i często kontrowersyjne. W przypadku konfliktu w Ukrainie, prace Czyżkowskiego wykorzystują plakat, aby poruszać kwestie związane z humanitarnymi skutkami wojny, naruszeniami praw człowieka, geopolitycznymi napięciami oraz ich wpływem na codzienne życie ludzi. Przez zastosowanie metafor wizualnych, wyszukanej kolorystyki i przemyślanej typografii, plakaty te mają za zadanie zainicjować proces myślenia, zmuszać do refleksji nad skomplikowanymi kwestiami i wywołać emocjonalną reakcję u odbiorców. Wystawa ukazuje, że plakat może służyć jako środek do budowania świadomości i wywoływania dyskusji na temat palących problemów, przenosząc narrację poza granice galerii sztuki i wpływając na społeczną debatę. Rola plakatu jako narzędzia narracji w kontekście wydarzeń takich jak wojna w Ukrainie jest szczególnie istotna. Prace Czyżkowskiego na wystawie demonstrują, jak sztuka graficzna może stać się formą dokumentowania rzeczywistości, krytycznego komentarza i nawet formą protestu. Każdy plakat stanowi swego rodzaju opowieść, która nie wymaga tłumaczenia, przekraczając bariery językowe i kulturowe, i docierając do międzynarodowej publiczności. Wystawa „Plakat jako komentarz społeczny” pokazuje, że plakat nie jest jedynie biernym obiektem obserwacji, lecz aktywnym uczestnikiem kultury wizualnej, który angażuje, prowokuje i inspiruje. Prezentowane prace podkreślają znaczenie plakatu jako potężnego narzędzia narracji, które w rękach świadomego artysty, jakim jest Czyżkowski, może stać się kluczowym elementem społecznego dialogu, edukacji i zmiany.
/opr. dr hab. Agnieszka Półrola, prof. UJD/